Zápisy mší svatých

Možnost zapsaní mší svatých je po každé Mši sv. v sakristi, během úředních hodin na faře, e-mailem nebo při pomocí kontaktního formuláře na stránkách.

Pohřby v době pandemie Covid-19

Dle ustanovení ČBK se, po dobu mimořádných opatření, všechny pohřby konají následujícím způsobem: liturgie probíhá pouze na hřbitově u hrobu a jsou pouze obřady uložení do hrobu (ať už s rakví nebo urnou), následně kněz odslouží pohřební mši svatou bez účasti lidu - veřejná bohoslužba v kostele není možná.

Až budou mimořádná opatření zrušena, domluví se, dle přání pozůstalých, veřejná smuteční mše sv.

Plnomocné odpustky v situaci koronavirové krize

Apoštolská penitenciárie v pátek 20. března vydala dekret, kterým umožňuje získání plnomocných odpustků lidem nakažených koronavirem, těm kteří je ošetřují a stejně tak všem věřícím, kteří se za ně modlí. Ti nejvíc ohrožení mohou získat plnomocné odpustky už po modlitbě Vyznání víry, Otče náš a Zdrávasu ve spojení s touhou po splnění obvyklých podmínek získání odpustků hned, jak to jen bude možné.

Toto se týká osob nemocných virem Covid-19, tj. koronavirem a dále pak osob, kterým lékař nařídil karanténu, zdravotnických pracovníků a rodinných příslušníků, kteří riskují svoje životy péčí o nemocné.

Ostatní si pro získání odpustků mohou vybrat z možností:

- návštěva Nejsvětější svátosti

- eucharistická adorace

- četba Písma svatého po dobu alespoň půlhodiny

- modlitba růžence, křížové cesty nebo Korunky k Božímu milosrdenství prosíc Boha o ukončení epidemie, úlevu pro nemocné a spásu zemřelých.

Plnomocné odpustky může získat také věřící, který se v bezprostřední blízkosti smrti ocitne bez možnosti přijmout svátost pomazání nemocných a viatikum. V tomto případě se doporučuje uctít ukřižovaného Ježíše nebo kříž.

Velikonoce v době pandemie Covid-19

Nařizením biskupa ostravsko-opavského, ruší se veřejné slavení Velikonočního tridua a slavení všech mší svatých. Kněz bude slavit obřady Svatého týdne bez účasti lidu.

Svaté přijímání - Velikonoce

Výklad třetího církevního přikázání ("Přijmout Svátost oltářní aspoň ve velikonoční době") říká, že se jedná o časové období od Popeleční středy do Slavnosti Seslání Ducha Svatého. Vzhledem k současné situaci usilovně povzbuzuji všechny věřící k duchovnímu svatému přijímání, kterému má předcházet kající úkon a dokonalá lítost. Nové příležitosti ke zpovědi a splnění tohoto přikázání budou pro všechny po ukončení restriktivních opatření vlády.

bp František Václav Lobkowicz

biskup ostravsko-opavský

5. neděle postní- Bohoslužba v rodině

Mše sv. ve farnosti

Protože veřejné mše sv. jsou rozhodnutím ordináře zrušené, budou sloužené pouze soukromě v kostele na zapsané úmysly bez přítomnosti lidí ti, co mají zapsaný úmysl ať mě kontaktuji telefonický.

Je také možnost úmysl mše sv. přesunout na jiný termín.

Do odvolání je uděleny dispens od nedělní povinnosti účastnít se fyzicky mše sv.

Velikonoce-Zpověď

Drazí věřící, za pár dní oslavíme Velikonoce, které jsou pro většinu z nás neodmyslitelně spojeny s vykonáním velikonoční svaté zpovědi. Už nyní je jasné, že letošní slavení největších křesťanských svátků bude jiné, než bychom si přáli. Opatření vlády se prodloužila na další dny, což zasáhne také možnost vykonání velikonoční svátosti smíření. Mnozí si pamatují, jak se v katechizmu učili, že katolický křesťan je povinen vykonat alespoň jednou za rok svatou zpověď a to v době velikonoční. Právě proto tuto skutečnost prožívá nejhůře starší generace. Zároveň v současné době pandemie je to právě ona starší generace, která je nejvíce zranitelná a ohrožená. Někteří byste byli ochotni přijít ke svaté zpovědi i za cenu setkání s ostatními v kostele, což znamená riziko. Chceme být nejen poslušni vládním opatřením a dávat dobrý příklad, ale také chceme chránit každého z vás před možností nebezpečí. Z tohoto důvodu se z rozhodnutí biskupa před Velikonocemi zpovídat nebude. Velikonoční svátost smíření se bude konat po ukončení karanténních opatření po svátcích, kdy bude rozšířená možnost podobně, jako tomu běžně bývá před svátky, včetně cizích zpovědníků. Před Velikonocemi je vhodné provést doma zpytování svědomí a lítost nad hříchy s prosbou o Boží odpuštění. Je vhodné připojit četbu evangelia, například podobenství o marnotratném synovi, ztracené ovci a podobně, a chvíli se nad textem zamyslet.

Boží milosrdenství je nezměrné a určitě není Božím přáním, abychom se vydávali nebezpečí a riskovali zdraví své i jiných.

bp Martin David generální vikář